Vážení podnikatelé a představitelé malých a středních firem! Vyjádřete svůj názor v analýze aplikovaného výzkumu a vývoje v ČR na téma „Prostředí pro aplikovaný výzkum a vývoj v ČR: současná situace, trendy a náměty ke zlepšení“. Vyjádřit se můžete do 12.12.2011, šetření je anonymní.
Obracíme se na Vás s prosbou o vyplnění krátkého dotazníku, jehož cílem je zlepšit prostředí pro aplikovaný výzkum a vývoj (VaV) v ČR. Zpracovatelem analýzy jsou naši kolegové z AVO-Asociace výzkumných organizací o.p.s. Dotazník naleznete na adrese:
https://im.spcr.cz/survey/index.php?sid=54848&lang=cs
Cílem analýzy, kterou AVO o.p.s. zpracovává na zakázku pro Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) bude zmapovat prostředí pro aplikovaný výzkum a vývoj v České republice, zejména v souvislosti s naléhavou potřebou přechodu ČR na model společnosti (či ekonomiky) založené na znalostech. Významnou, bohužel však negativní, roli v tomto procesu přitom hraje aktuální situace v oblasti podpory výzkumu, vývoje a inovací, charakterizovaná omezenými finančními prostředky na podporu VaV, a to zejména ve prospěch aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje.
Na základě zjištěných skutečností, poznatků ze zahraničí a zkušeností dodavatele budou formulována doporučení, která by mohla vést k posilování vysoce kvalifikovaných oborů s šancí na dosahování vysoké přidané hodnoty. Budou posouzeny různé formy podpory konkurenceschopnosti ČR jako např. zlepšování parametrů stávajících výrob (produktivita práce, snižování nákladů, zlepšování kvality), nebo uplatnění nových progresivních oborů na základě poznatků VaV, budou však zhodnoceny i podmínky pro vytváření příležitostí pro tzv. spin off firmy, které by měly být schopny zužitkovat nové poznatky, produkované v rámci veřejně podporovaného výzkumu (zejména na vysokých školách a ve veřejných výzkumných organizacích).
Hlavní použitou metodou bude dotazníkové šetření, které by mělo odpovědět především na následující otázky):
- jak vnímají podnikatelé (respondenti) celkovou atmosféru a orientaci v oblasti podpory vědy, výzkumu a inovací (VaVaI) v ČR,
- jak jsou spokojeni s podporou VaVaI ve formě programů
- jaké další formy podpory by podle nich byly účinné,
- jaké mají zkušenosti s daňovými úlevami na interní VaV,
- jak pohlížejí na využití připravovaného rozšíření daňových úlev na nakupovaný výzkum,
- jakou mají zkušenost se spoluprací s VO (vysokými školami, ústavy AV ČR a dalšími výzkumnými organizacemi),
- co považují za největší slabiny prostředí pro aplikovaný výzkum a vývoj v ČR.
Výsledky průzkumu budou následně zpracovány a budou konfrontovány s dosavadními zkušenostmi dodavatele i s dostupnými informacemi o situaci v zahraničí. Na základě této syntézy poznatků budou zpracována doporučení pro budoucnost, zaměřená na zlepšení prostředí v ČR pro aplikovaný výzkum.“
Děkujeme za Vaše zapojení se do tohoto šetření. Vaše názory a zkušenosti jsou pro nás velmi cenné!
Ing. Miroslav Janeček, CSc.
ředitel AVO, o.p.s. a president Asociace výzkumných organizací