Minulý týden odboráři rozvířili diskusi ohledně přečerpávání zdravotní péče a solidárnosti plateb zdravotního pojištění osobami samostatně výdělečně činnými. V tomto týdnu zveřejnil server Podnikatel.cz přesná data, která poskytly rozhodující tuzemské pojišťovny. Vzhledem k tomu, že AMSP ČR k tomu měla mnoho mediálních vystoupení, představujeme nyní názor těch nejkompetentnějších v celém systému, zdravotních pojišťoven samotných.
2.2.2015. Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů:
„Jestliže ve zdravotnictví chybějí prostředky, jestli je jasné, že OSVČ generálně přečerpají to, co do systému vloží, a nejsou solidární s nikým, tak požadujeme, aby došlo k nápravě této situace. Jestliže platí OSVČ třetinu, co ostatní, bylo by normální logické vysvětlení, že dostanou jenom třetinu sádry nebo třetinu srdeční chlopně.“
9.2.2015. Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny:
„OSVČ zaplatily Všeobecné zdravotní pojišťovně na pojistném 6,5 miliardy korun a za péči o ně VZP uhradila 3 miliardy korun. Tedy spotřebovali polovinu zaplaceného pojistného. Průměrná platba pojistného byla přes 22 tisíc Kč a průměrné náklady přes 10 tisíc Kč.“
9.2.2015. Mario Böhme, mluvčí Oborové zdravotní pojišťovny zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví:
„Z dat vyplývá, že bilance OSVČ je významně kladná, jsou solidárními plátci a řečeno s trochou nadsázky by měly možná právo ne na 1/3 sádry, ale i na sádru značně nadstandardní.“
9.2.2015. Hana Kadlečková, mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky:
„Z hlediska financování zdravotní péče vidíme problém opravdu jinde než v platbách OSVČ.“
9.2.2015. Podnikatel.cz. Karel Havlíček: Slušnost by nyní byla, aby se odboráři omluvili, nic více.