Hlavní konference projektu je za námi!
Dne 11. 4. krátce před 9:00 hodinou se otevřely konferenční prostory hotelu Don Giovanni v Praze na Vinohradech. Příchozí posluchači zaplnili místnost na maximum a bylo opravdu plno. Realita počtu účastníků předčila naše očekávání. V rámci Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR dlouhodobě podporujeme komunitu malých a středních firem a podnikatelů a předáváme odborné informace, které usnadňují orientaci v aktuální problematice v podnikatelském sektoru.
I tentokrát téma konference řešilo zásadní potřeby podnikatelů. Samotný název konference „Jak využít technologické novinky pro efektivní podnikání“ napovídal, jakým tématům se AMSP ČR v současnosti věnuje. Digitalizace, speciálně AI, financování inovací a nových projektů, spolupráce start upů a zavedených firem, udržitelnému podnikání, elektromobilitě a jak ochránit nové nápady.
Konference v datech:
1 oficiální představení unikátního průzkumu AMSP ČR
1 zveřejněná tisková zpráva
3 hlavní tematické bloky
5 panelových diskusí
28 odborníků v panelových diskusích
Rovná 100 účastníků
V úvodu konference generální ředitelka Eva Svobodová představila výstup z unikátního průzkumu zpracovaného přímo pro AMSP ČR ve spolupráci s partnery hlavního ročního projektu Rok nové energie 2024.
Z průzkumu vychází:
Jako nejslibnější technologie pro budoucí růst a konkurenceschopnost jsou dle malých a středních podniků pokročilá robotika a automatizace (častěji udávají firmy z oboru výroby či průmyslu) společně s umělou inteligencí a strojovým učením.
Dvě třetiny firem financují technologické novinky z vlastních zdrojů. Ty, které mají 50 až 249 zaměstnanců, v polovině případů využívají dotace. Polovina firem udává, že by své podnikání mohly směřovat k udržitelnosti skrze investice do obnovitelných zdrojů energetiky (častěji ty z oboru výroby či průmyslu) a také podporou ekologického povědomí mezi zaměstnanci a zákazníky.
Dvě třetiny firem už využívají nebo zvažují adopci obnovitelné energie pro své operace nebo služby, což je trend, který je výraznější u firem s 50 až 249 zaměstnanci a také u těch, které svým působením spadají do oboru výroby či průmyslu.
Dvě pětiny podniků s 50 až 249 zaměstnanci a také ty z oboru výroby či průmyslu se domnívají, že elektromobilita může pomoci jejich udržitelnému podnikání a již tak postupují.
Třetina firem nepodniká žádné specifické kroky v reakci na aktuální trendy jako je elektromobilita a obnovitelné zdroje, častěji pak ty se 4 až 49 zaměstnanci a ty ze sektoru služeb.
Tři čtvrtiny podniků neinvestují do start-upů a ani o tom neuvažují. Nejčastěji z důvodu, že nedisponují dostatečnými finančními prostředky nebo že v investici nevidí přidanou hodnotu.
Dvě třetiny podniků revidují své technologické procesy alespoň jednou za dva až tři roky, čtvrtina tak činí každý rok. Výrazně častěji je pak revidují firmy s 50 až 249 zaměstnanci a také ty ze sektoru výroby či průmyslu.
Polovina firem s 50 až 249 zaměstnanci společně s těmi z oblasti výroby či průmyslu má zkušenost s ochranou inovativních řešení pomocí ochrany průmyslových práv. Nejméně často mají tuto zkušenost podniky ze sektoru služeb.
Následně proběhla panelová diskuse k výsledkům a co vše nám data vypovídají. Hosty diskuse byli zástupci korporací Eva Chvalkovská z Komerční banky a. s., Tomáš Nidetzký, předseda představenstva Národní rozvojové banky a Antonín Kadlec z PKF APOGEO.
Práce s daty je budoucnost. Často slýcháme: „Co neměříš, to neřídíš.“ Data v poslední dekádě získala neuvěřitelnou váhu. Zvláště tzv. big data o chování zákazníků, výrobních číslech změnila pohled na data z pohledu na „nudná čísla“ na pohled velmi důležitých čísel, která hodně vypovídají o dalším vývoji. Větší podniky váhu dat již nepodceňují, malé firmy s daty jako s důležitým nástrojem teprve začínají pracovat. Celkově však jsou data považována za důležitý nástroj pro další rozhodování.
2. blok konference řešil inovativní podnikání, jaký je potenciál evropských digitálních hubů a co mohou startupy naučit zavedené firmy. AMSP ČR představila síť evropských digitálních center v ČR pro digitální inovace (EDIH) a sama Asociace je členem konsorcia EDIH CTU při ČVÚT v Praze. EDIH CTU pomáhá firmám a organizacím nalézt přínosy umělé inteligence v jejich každodenních činnostech a podporuje rozvoj a využívání AI v řadě oblastí. V druhé panelové diskusi o spolupráci startupů a zavedených firem, jak ochránit nové nápady? si povídala Eva Svobodová, generální ředitelka AMSP ČR, s Martinou Kotykovou (Úřad průmyslového vlastnictví) o síti ESPASNET, s Matějem Očenáškem z Divelit systém o spolupráci startupů a zavedených firem a právní stránku zaštitovala Karolína Kropíková z advokátní kanceláře eLegal.
Odpolední 3. blok otevřela diskuse o efektivním podnikání s využitím nových technologií, elektromobilita a obnovitelné zdroje. Diskusi vedl Lukáš Rolf, ředitel sdružení Změna k lepšímu. Obsazení panelu bylo hodně silné. V panelu vystoupili Branislav Schvarc ze Škoda Auto, Jan Hanuš z Enviros, Lukáš Černo, Birne by Direct, Ivo Hykyš z Direct Auto, Erik Brinkáč z Global Payments a Pavel Křivonožka z NRB. Odborníci došli k závěru, že v současnosti je pouze elektromobilita vnímaná jako udržitelné podnikání nikoli jako celý proces spolu souvisejících a na sebe navazujících činností. A na to by se podnikatelé měli zaměřit.
V AMSP ČR drží vysokou úroveň tématu a panelistů až do úplného konce a vždy se vyplatí zůstat. Pomyslnou třešničkou na dortu byla závěrečná panelová diskuse o raketovém vývoji umělé inteligence a možných přínosech pro různé obory podnikání. Václav Peterka z Etnetera Group se zhostil role moderátora svým osobitým přístupem a celou diskusi tak provázeli vtipné vsuvky na téma AI. Mezi panelisty vystoupili pánové Michal Verner (Úřad průmyslového vlastnictví), Daniel Kindl (DAMI development), Zdeněk Havel (Technologická inkubace, CZECHINVEST), Karel Hnízdil ze SOFTIM.CZ, Vít Rašovský z Invanta a Milan Legát z Amitia. I přesto, že se poslední diskuse protáhla o celých 25 min, měla spád a opět velký informační přínos pro posluchače.
V průběhu celého dne probíhal networking a bylo živo.
Závěrem lze říci, že se jednalo o úspěšnou akci a na následující termín konference AMSP ČR se rozhodně vyplatí zahrnout do svého diáře a zůstat až do úplného závěru.
Stojí to za to.
Děkujeme všem, že se akce zúčastnili a podporují nás.