Krátká anotace představení činnosti:
Můj svět se točí kolem řemeslníků a podlah a informací na webu Videopodlahy, poskytuji podlahářům odborný a technický servis. Školení pro architekty, projektanty ale hlavně pro podlaháře. Ve volných chvílích kutění s dětmi a o to teď půjde v tomto příspěvku hlavně.
Jak to všechno začalo?
Postavil jsem si kůlnu na zahradní nářadí. Jednou jsme s 9 dětmi zatloukali hřebíky do špalku. K mému údivu to zvládl pouze jeden. Tátové nevěděli rozdíl použití pilníku od rašple. Bylo to k zamyšlení. Ti rodiče v tomto směru, nemají dětem bohužel co předat. Proto jsem původní záměr kůlny na zahradní nářadí změnil na kůlnu pro kutily a to ty nejmenší.
Co děti v kutilské kůlně nejvíce baví dělat?
Začneme společně a pomalu. Povíme si něco o nářadí, s kterým budou pracovat. Začíná se s ručním nářadím a postupně jak kdo zvládá, tak přechází na aku nářadí nebo elektrické. Ale nejvíce musím říct, že děti baví lupénková pilka. Dřevěné intarzie, vkládání dřeva do dřeva. Teď jsme si začali hrát s barevnými pryskyřicemi a některé obrázky vyléváme. Dělají různé výrobky. Dřevěné podtácky pod kafíčko s vsazeným čtyřlístkem pro štěstí. 3D postavičky nářadí. Takový vyrobený dárek má větší hodnotu než něco koupit. Začali dělat i dřevěné obrázky na stěnu, dřevěné krabičky, stojánky na pastelky, krmítka, nože a meče. Dejte dětem prostor pro fantazii a uvidíte co v nich je. V ten okamžik je nějaký počítač, mobil vůbec nezajímá. Chtějí tvořit, vyrábět, vymýšlet, čas nehraje roli. Jediné co nás omezuje, je prostor.
Jak se mohou děti k Vám přihlásit? Máte nějaké věkové rozmezí?
V současnosti se přihlásit oficiálně nemohou. Je to má soukromá aktivita s našimi dětmi a jejich kamarády a je plno. To bych potřeboval větší prostory, pak by to určitě šlo. Co se týče věku, tak od 6 let je ideální. Přijdou i podlaháři zkusit si něco sesadit ze dřeva, vyřezat intarzii, vybrousit a naolejovat. Nebo vyřezat něco z přírodního linolea. Kůlna jako vzdělávací workshop, kde se učí a zdokonalují řemeslníci. Kolegové v oboru si mají pomáhat a učit se jeden od druhého. Jedině tak na tom vydělá každý, jak řemeslník, tak zákazník.
Co říkají na aktivitu dětí v kutilské kůlně jejich rodiče?
- Rodiče, co nás sledují fotky a videa na facebooku z kůlny, tak píšou, jak své dítě ke mně dostanou. Někteří jsou 40 km i dále, chtějí dítě dovézt. Bohužel prozatím to nejde. Zájem převyšuje moje možnosti kapacitní, tak finanční. Potřeboval bych prostor aspoň 200m2, aby tam mohlo být více děti a vešlo se více vybavení. Postavit a provozovat ze svých financí to už nemohu. Kdyby na to byla dotace, grant, tak bych do toho šel se spoluúčastí a ten čas, zkušenosti a znalostí v oboru, tomu rád věnoval.
Jaký je cíl Vaší aktivity?
Přemýšlím, zda je možnost, program, dotace, sponzoři nevím, pro postavení takové větší vybavené dílny (pozemek mám) pro děti, mládež a dospělé. Mohli by se tam pořádat workshopy řemesel, to vše dokážu zorganizovat ve spolupráci s firmy a věnovat tomu čas. To má do budoucna smysl, šikovné lidi se vztahem k řemeslu, aby z nich jednou byli mistři ve svém oboru, ať už budou dělat cokoliv. Začínající řemeslníky vybavit informacemi do podnikání. Základy jsou stejné. Musí chtít, být trpěliví a vydržet, ostatní je naučíme.