Úřady práce během prvního měsíce intenzivních kontrol ve firmách zjistily nedostatky v 19 případech z 26 dosud uzavřených šetření. Kontroloři v podnicích nejčastěji odhalili práci lidí, kteří nejsou v evidenci České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), a porušování předpisů o mzdě.
Specifikum těchto kontrol spočívá zejména v souběžné kontrolní činnosti hned několika orgánů státní správy, účastní se jich zejména ČSSZ, Státní úřad inspekce práce, celní správa a orgány cizinecké policie. Následně také živnostenské úřady a Česká obchodní inspekce
MPSV spustilo intenzivní kontroly na počátku září, kontroloři zatím zahájili 45 z plánovaných 120 prověrek. Zjistili, že firmy v některých případech vyplácely nižší mzdy, než jsou zákonem zaručené, případně špatně vypočítávaly platy za práci o svátcích. Zjištěny byly také nesrovnalosti v dokladech cizinců a nesplněná ohlašovací povinnost vůči ČSSZ, úřadu práce nebo jinému orgánu.
V některých případech bude dán podnět živnostenskému úřadu na odebrání živnostenského oprávnění, v dalších případech již bylo nebo bude zahájeno správní řízení. Zatím v pěti případech by mělo být dokonce podáno trestní oznámení Policii ČR zejména za daňové trestné činy. Výčet postihů bude podle něho v následujícím období růst, neboť řada kontrol je v současné době v počáteční fázi.
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek vyzval úřady práce také ke kontrole hodinových sazeb u dohod o provedení práce, které prý zaměstnavatelé často zneužívají. Prohlásil, že pokud dochází k zakrývání pravého stavu a hodinové sazby jsou prokazovány v neúměrných mnohatisícových výších například u dělnických profesí, pak by měly kontroly doměřovat odvody na sociální pojištění.
Trestní zodpovědnost za nelegální zaměstnávání by podle Drábka neměla být pouze na zaměstnavateli, ale i na zaměstnanci, který porušuje zákon. Už se stalo, že příjemce sociálních dávek, který neuvedl pravdivé informace o svém majetku, byl odsouzen za podvod. Podobně by se mělo postupovat i u těch, kteří pobírají neoprávněně podporu v nezaměstnanosti, stát za ně platí zdravotní pojištění a zároveň si na černo přivydělávají.
Kontroly se soustřeďují hlavně na stavebnictví, pohostinství a cestovní ruch, jejich cílem je odhalit případy nelegální práce, vyplácení nižší než zaručené mzdy nebo neplacení sociálního a zdravotního pojištění. Průběh a výsledky prověrek by měly být základem pro změny zákonů, které by posílily kompetence kontrolních orgánů.
Vláda chystá pro budoucí období řadu opatření, z nichž některá se týkají i oblasti nemocenského pojištění a pojistného na sociální zabezpečení. Kromě změn výslovně uvedených v programovém prohlášení vlády se připravují i další úpravy týkající se obou těchto oblastí. Některé z nich budou provedeny již s účinností od 1.1.2011!