Ministerstvo práce a sociálních věcí chce tento nástroj využít jako protikrizové opatření, nikoliv při běžné či sezonní nezaměstnanosti. Navržené řešení počítá s využitím paragrafu 209 zákoníku práce. Ten stanoví, že zaměstnavatel může až po dobu jednoho roku v případě dočasného omezení výrobků nebo poptávky po službách poskytovat náhradu mzdy. Ta musí činit nejméně 60 procent průměrného výdělku. Následně požádá krajskou pobočku Úřadu práce ČR o poskytnutí příspěvku na mzdu v době uplatňování částečné nezaměstnanosti.
MPSV odmítlo podrobnosti návrhu upřesnit s tím, že je zveřejní, až se na konečné podobě dohodne se zaměstnavateli a odbory. Na 60procentní náhradě mzdy by se měli podílet stát a zaměstnavatelé každý jednou polovinou. V materiálu jsou také nastavená pravidla, za jakých podmínek podnik může vstoupit do kurzarbeitu, například výše propadu výroby.
Kurzarbeit je využívaný například v Německu. Německá kancléřka Angela Merkelová se o něm vyjádřila pozitivně. Miliardy eur uvolněné pro program „kurzarbeit“ umožnil v době krize společnostem snížit vyplácené mzdy a přitom nepropouštět zkušené zaměstnance, aby po odeznění krize mohly firmy opět najet na plný výkon.
Zdroj: ČTK
Za AMSP ČR doplňujeme, že zabývat se tématem kurzarbeitu asociace ministerstvu doporučovala již na počátku r. 2008.