Podporu ochrany duševního vlastnictví mohou české malé a střední podniky (MSP) aktuálně čerpat ze dvou zdrojů – národního a EU. Unijní zdroj podpory pro malé a střední podniky je k dispozici z SME fondu, který administruje Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO).
Národní dotace lze nyní čerpat prostřednictvím Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK).
SME FUND
V roce 2023 je možno z tohoto fondu žádat prostřednictvím internetové stránky https://euipo.europa.eu/ohimportal/cs/online-services/sme-fund o 4 druhy voucherů – na poradenství IP scan, na ochranné známky a průmyslové vzory, na patenty a na komunitní ochranu odrůd. Žádosti o dotace z SME Fund se podávají online prostřednictvím webových stránek EUIPO[1].
Voucher 1 – IP scan
90% dotace, 810 EUR
Služba IP Scan je poradenství pro MSP poskytované proškolenými advokáty a patentovými zástupci. Úřadu průmyslového vlastnictví se podařilo vytvořit neustále se rozvíjející síť cca 70 specialistů, kteří tuto službu poskytují po celé České republice. Specialista posoudí a následně doporučí MSP, jakým způsobem má MSP svá práva duševního vlastnictví spravovat. Po posouzení odborník na duševní vlastnictví vypracuje zprávu o možné strategii MSP v oblasti duševního vlastnictví a navrhne soubor osvědčených postupů a doporučení k tomu, jak lze práva duševního vlastnictví v budoucnu řídit, chránit a rozvíjet. Služba IP Scan se vztahuje jak na všechna formální práva duševního vlastnictví (ochranné známky, průmyslové vzory, patenty, užitné vzory, odrůdy rostlin, zeměpisná označení a označení původu), tak i na práva, která nejsou zapsána nebo zápisu nepodléhají (autorská práva, obchodní tajemství apod.), a na názvy společností a doménová jména. Tato služba má pro ČR stanovenou jednotnou cenu 900 EUR, přičemž MSP za ni po refundaci zaplatí pouze 90 EUR.
Voucher 2 – Ochranné známky, průmyslové vzory
75% dotace (EU, národní), 50% dotace (mezinárodní), nejvýše však 1000 EUR
Dotace z voucheru 2 lze využít na národní, EU a regionální poplatky za ochranné známky a průmyslové vzory. Na území EU je tato dotace 75 %. Dotace se vztahuje na přihlášku, přihlášení dalších tříd, průzkum, zápis a zveřejnění. Dotace z voucheru 2 je možné využít na mezinárodní poplatky za ochranné známky a průmyslové vzory, poplatky za státy určení, přičemž podpora pro takovou ochranu mimo EU je pouze 50 %.
Voucher 3 – Patenty
75% dotace, nejvýše však 1500 EUR
Dotace z Voucheru 3 je možné využít na ochranu technických řešení. Z dotace je možné hradit 75 % poplatku za národní podání přihlášky, za průzkum, udělení a zveřejnění. Dále je možné ze 75 % hradit poplatky za průzkum před podáním přihlášky. Také je možné platit ze 75 % poplatky za podání a průzkum Evropské patentové přihlášky.
Voucher 4 – Komunitní ochrana rostlinných odrůd
50% dotace, 225 EUR
Dotace z voucheru 4 je možné využít na on-line podání Komunitní ochrany rostlinných odrůd.
Na internetové stránce lze v části Často kladené dotazy zjistit podrobnější informace k jednotlivým voucherům: https://euipo.europa.eu/ohimportal/cs/help-sme-fund-2023.
OPERAČNÍ PROGRAM TECHNOLOGIE A KONKURENCESCHOPNOST
Výše podpory je obecně nastavena na 75 %. Podpora se pohybuje mezi 50 až 500,- tis Kč.
Do 31. 12. 2023 je v operačním programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) otevřena průběžná výzva Inovační Vouchery 1, ze které je možné získat podporu na získání práv průmyslového vlastnictví včetně služeb patentových zástupců. Žádosti o dotace se podávají u Agentury pro podnikání a inovace[2].
Výzva Inovační voucher podporuje zveřejnění přihlášek vynálezů, zápis užitných vzorů, ochranných známek a průmyslových vzorů.
Cílem Výzvy je posílení inovační výkonnosti domácích firem a zvýšení jejich konkurenceschopnosti prostřednictvím účinnější ochrany duševního vlastnictví zvláště na zahraničních trzích a rovněž zvýšení intenzity využívání nástrojů ochrany práv průmyslového vlastnictví nejen mezi MSP, ale také u organizací pro výzkum a šíření znalostí.
Míra podpory je 75 % pro MSP a organizace pro výzkum a šíření znalostí s minimálně dvouletou historií. Výše podpory je 50 tis. až 500 tis. Kč. Způsobilé výdaje musí být tedy minimálně ve výši 67 tis. Kč. Způsobilé výdaje jsou časově ohraničeny tím, že vznikly v době od 1. 1. 2021.
Při získání podpory z Inovačního Voucheru 1 OP TAK je nutné podat žádost o dotaci spolu s podanými přihláškami průmyslových práv, která mají být podporována, jakož i smlouvu s patentovým zástupcem. V zásadě není možné, aby žadatel podporu z OP TAK získal bez toho, aniž by využil služeb patentového zástupce, resp. advokáta, neboť veškeré refundace jsou vedeny jako dotace na služby patentového zástupce. Zahrnují zastupování před orgány státní správy, poradenství se zveřejněním přihlášek vynálezů, rešerše, překlady, správní poplatky úřadům ochrany průmyslového vlastnictví atd. Výdaje na služby patentového zástupce či advokáta lze zaúčtovat jako investiční nebo neinvestiční výdaj.
Zásadní omezení podpory z OP TAK spočívá v tom, že jsou podporovány aktivity do zveřejnění přihlášek vynálezů nebo do registrace užitných/průmyslových vzorů, ochranných známek. V případě vynálezů, je tedy doba podpory omezena 18. měsícem od podání přihlášky vynálezu. Podporu lze získat na cokoliv co v tomto období žadatel stihne. Pokud na základě národní přihlášky žadatel podá přihlášku PCT (podle Smlouvy o patentové spolupráci), může o dotaci na PCT zažádat. Dále může zažádat i o dotaci na podání přihlášky patentu u evropského patentového úřadu. Jsou podporováni žadatelé se sídlem mimo území hlavního města Prahy.
Očekávaný vývoj a slovo závěrem
Pro rok 2024 se služby hrazené z fondu SME budou v závěru tohoto roku znovu schvalovat, stejně tak po vyčerpání alokovaných dotací ve výzvě Inovační Voucher 1 – OP TAK lze očekávat vypsání navazující výzvy i pro rok 2024.
V prvním pololetí 2023 bylo ze strany českých MSP z SME fondu vyčerpáno téměř 180 tis. Eur, přičemž největší podíl tvořily mikro a malé firmy, jako např. start-upy a firmy se zaměřením na inovace. Česká republika trvale využívá nabízenou podporu z SME fondu a patří mezi desítku nejaktivnějších zemí v EU.
Závěrem můžeme tedy shrnout, že v ČR jsou k dispozici dostatečné možnosti podpory na ochranu duševního vlastnictví. Zanedbání ochrany duševního vlastnictví při nabízených možnostech finanční podpory je nezodpovědný přístup, který může mít vážné důsledky pro růst, ziskovost a pověst MSP. Aplikací ochrany duševního vlastnictví a využitím služeb, jako je např. IP Scan, může každý MSP tato rizika minimalizovat a zajistit si tím svůj růst. Investice do ochrany duševního vlastnictví je důkazem zodpovědného přístupu MSP, kdy ochranou vlastních práv duševního vlastnictví a respektováním práv ostatních přispívá ke zdravému podnikatelskému prostředí v České republice.
Ing. Martina Kotyková, Ph.D.
Úřad průmyslového vlastnictví
[1] https://euipo.europa.eu/ohimportal/cs/online-services/sme-fund
[2] https://www.agentura-api.org/cs/podporovane-aktivity-optak/inovacni-vouchery-optak/inovacni-vouchery-ochrana-prav-prumysloveho-vlastnictvi-vyzva-i/