Stal se mistrem kovářem v Kanadě. Jaká cesta ho až do státu Alberta na západě Kanada přivedla?
Vyučil se na naší škole, tehdy měla název Střední odborné učiliště uměleckořemeslné. Pochází z kovářské rodiny a nejprve dělal zakázky tady, v Čechách a střední Evropě. Chtěl se v oboru zdokonalit, tak po naší škole ještě vystudoval na Univerzitě Karlově. Jak říkal na letošní přednášce v naší škole: je také důležité učit se cizí jazyk. V zahraničí bez něj jako sebelepší řemeslník neuspějete.
Více na: http://www.marablacksmith.com/
Kdo jsem
Jmenuji se Pavel Podojil/Mara a jsem šťastným absolventem Uměleckořemeslné školy v Podkovářské v Praze 9. Vystudoval jsem tříletý obor Umělecký kovář a zámečník a následně poté v roce 1999 uzavřel toto studium maturitou. Po vojenské službě u hradní stráže jsem si založil svoji kovářskou firmu a začal tvořit. Po několika letech se mi naskytla moznost studovat i Karlovu Universitu, kterou jsem úspěšně dokončil v roce 2008.
Z Čech až do Kanady
Následně poté jsem si chtěl rozšířit obzor o další světový jazyk. A proto jsem se zaměřil na angličtinu. Pro mě jako 13ti letého “němčináře” to byl doslova cizí jazyk. Do Anglie mě to netáhlo tak jako mé vrstevníky, a tak jsem se vydal sám za Oceán a to do kanadského Calgary. Po čtyřměsíčním kurzu anglického jazyka jsem cestoval po celé severozápadní části Kanady, kde jsem se zamiloval do této rozsáhlé krajiny. Všem tento výlet vřele doporučuji. Bylo toho hodně co vidět a zažít.
Zkušenosti a rady
Co se týká kovářského řemesla v zahraničí a to obzvláště v kanadských podmínkách, mohu říci, že píle a trpělivost musí být na prvním místě. Moje začátky nebyly vůbec jednoduché. Začít bez nářadí či náčiní, když vás nikdo nezná a s angličtinou po čtyřech měsících to nebyla sranda. Nejvíce mě držela myšlenka toho, že zvládnu vymyslet a následně zrealizovat věci, co jiní nedokážou a tím uspokojit touhy a přání zákazníků. Jak se říká “Zlaté české ručičky”.
Ale úspěch však není jen otázkou jednotlivce. Jde o to koho, kdy a jak potkáte. Kým se obklopíte a jak s lidmi jednáte. Dnes mohu říct, že zákazníci vždy ocení – například: když si mě pozvou na schůzku týkající se jejich nového zábradlí a následně jsou o to vice potěšeni, když se dozvědí, že jsem schopen udělat i barokní bránu, rám na jejich starožitné zrcadlo, které ladí danému stylu, chybějící nerezovou součást k jejich rodinnému historickému kafemlýnku, spirálové zábradlí či mechanické skryté/tajné dveře anebo otočný systém k jejich 12ti metrové sbírce totemů. K prosazení se v kovářském byznysu je velice důležité se umět “pohybovat”. Vždy myslet dopředu! Například: umět si představit průběh prvního jednání se zákazníkem. Poté, co zákazníka okouzlíte náčrty či skicou na základě jeho popisu během rozhovoru s ním, musíte si představit, že možná bude chtít vědět či vidět víc. Protože první nadšení zákazníka ještě neznamená, že pro něj tuto práci budete dělat. A proto musí být připravené portfolio, odkazy, seznam podobných prací atd. Následně ho musíte usvědčit, že použití prvků, které prosazujete, dává smysl a materiálové použití je adekvátní. Důležité je vycítit, kdy a jak říci slovo “ANO”, anebo slovo “NE”. Ať se to týká použitých detailů, či zpracování výrobku, ale i otázek časových či finančních.
Současnost
V současné době mohu říct, že se mi daří velice dobře. Pracuji pro celou řadu designerů, architektů a stavebních firem a především soukromých zákazníků. Jedná se převážně o nové komerční budovy a prostory, soukromé residence, ale i renovace atd. s rozsáhlou paletou různorodých prací.
Z mého pohledu je krása kovářského řemesla daná tím, že každý den můžete dělat něco jiného. Něco, co tu ještě “nebylo”. Něco nového! A to za podmínek vám dostupných v ten daný čas a v té nejvyšší možné kvalitě.
Vzkaz
PS: Když vás vaše práce baví a jste v ní dobří, váš čas bude jejím otrokem.
Pavel Podojil/Mara