Kamnářské firmy jsou zavalené objednávkami a některé mají i více než roční dodací lhůty. „Když někdo slibuje dodávku až podezřele rychle, zpozorněte,“ doporučuje zákazníkům Libor Soukup, prezident Cechu kamnářů.
Práce je moc a kamnáři nestíhají, popisuje profesní sdružení současnou situaci. To, co nastartovala covidová pandemie, když lidé začali investovat do svých domovů i chalup, současná energetická nejistota ještě posiluje.
Letos však už nový krb rozhodně nebude, slyší zájemci od kamnářských firem. Nestíhají řemeslníci ani firmy, které součásti topidel nebo celá zařízení vyrábějí. A ceny, jako u všeho, rostou.
„Vzrostly odhadem o 15 až 40 procent,“ říká v rozhovoru pro SZ Byznys Libor Soukup, prezident Cechu kamnářů ČR, jenž sdružuje přes dvě stovky firem z oboru
Připravují se lidé na tuto zimu pečlivěji než v minulých letech? Mají větší zásoby dřeva?
Předzásobení palivovým dřevem určitě není jen záležitostí posledních měsíců. Kvůli kůrovcové kalamitě totiž v posledních letech vznikla nadprodukce dřeva, které se nehodilo na nic jiného než na topení.
Nově si ale teď dělají zásoby lidé, kteří dříve topili v kamnech jen příležitostně, a v souvislosti s tím, co se aktuálně děje s cenami energií, se rozhodli dát lokálnímu topidlu na dřevní biomasu šanci. No a aby vydrželi celou zimu, tak se do toho musí pustit už teď.
O kolik zdražilo pořízení nových kamen nebo krbu?
Současná kamnařina je velmi široký obor, a rozpětí cen je proto značné. Slušná krbová kamna přijdou na několik desítek tisíc, komplikované akumulační systémy mohou stát půl milionu a více. V obou těchto kategoriích ale můžeme mluvit o nárůstu cen přibližně v rozpětí 15 až 40 procent.
Odkaz na celý článek ZDE