AMSP ČR důrazně protestuje proti postupu Ministerstva spravedlnosti, konkrétně Vězeňské služby, která se rozhodla spustit projekt rekvalifikací vězňů z druhého nápravného zařízení v oboru malíř-natěrač. Plně se tak staví za Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR, který poukazuje na příliš nízkou časovou dotaci kurzu, neodpovídající požadavkům Národní soustavy kvalifikací. AMSP ČR se současně pozastavuje nad skutečností, že odsouzení z vyšších nápravných skupin se přeškolují na profese, které budou vykonávat v kancelářích a bytech, a jsou tudíž citlivé na riziko pokračování v trestné činnosti.
AMSP ČR plně podporuje rekvalifikační programy Ministerstva spravedlnosti, nicméně projekt rekvalifikačního kurzu malíř a zedník, realizovaný v tomto roce v novém speciálním objektu věznice Kuřim, jejíž režim výkonu trestu je ve čtyřstupňové soustavě druhý nejpřísnější, je z tohoto pohledu zcela nevhodný. Po prostudování problematiky musíme dát za pravdu obavám Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů ČR, který poukazuje na ožehavé aspekty tohoto vzdělávacího projektu:
-
Pracovní trh nemá potřebu rekvalifikantů oboru malíř, lakýrník, natěrač apod. Na trhu práce je nadbytek neodborných řemeslníků v tomto oboru. Odborná učiliště obor vyučují. Z těchto důvodů není potřeba vytvářet neodborné kurzy, kdy se opravdu za jeden den teorie a týden a půl praxe nedá naučit řemeslo, když řádné vyučení trvá tři roky. Rekvalifikační kurzy by měly vznikat pouze tehdy, pokud je to požadavek trhu práce – možné problémy při kontrole EU.
-
Příliš nízká časová dotace (kurz malíř 8 hodin teorie + 69 hodin praxe), která neodpovídá požadavkům Národní soustavy kvalifikací na tento obor, kde je pro rekvalifikaci na malíře stanoveno 200 hodin (50h teorie + 150h praxe).
-
Absolvent kurzu získá osvědčení po přezkoušení odbornou komisí, což svádí k závěru, že obsah kurzu odpovídá standardům stanoveným pro tento obor.
-
Obor malíř-natěrač se pro rekvalifikaci nehodí, a to s ohledem na práci rekvalifikantů v bytech a kancelářích a riziku typování objektů příhodných k vykradení.
-
Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR poukazoval již v listopadu 2012, kdy byl přizván k obdobným zkouškám ve věznici Kuřim, na nevhodnost a nedostatečný obsah rekvalifikace v oboru malíř. Tato informace se však k „vyšším místům“ pravděpodobně nedostala.
S ohledem na výše uvedené argumenty se AMSP ČR připojuje k otevřenému dopisu Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů ČR, z. s., v němž upozorňuje nejen na problémová místa projektu, ale rovněž navrhuje jako vhodnější rekvalifikace na obory typu zedník/betonář/armovač, svářeč, montážník atd., jejichž potřeba na trhu práce je mnohem vyšší než u oborů malíř, lakýrník apod., a zaměstnávání osobo s touto kvalifikacích nepředstavuje bezpečnostní rizika nastíněná výše. AMSP ČR zahájila v tomto smyslu jednání s Ministerstvem spravedlnosti.
Příloha – otevřený dopis Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů ČR ke stažení zde:
Otevreny_dopis_Cechu_maliru_lakyrniku_a_tapetaru_CR.pdf (394,14 KB)