Firmu Biomac nastartovala briketa ze Švédska
Zdeněk Černý se začal oboru výroby paliv z biomasy věnovat profesionálně od roku 1990, kdy spolu se svými kolegy viděl první dřevěnou briketu dovezenou ze Švédska. Okamžitě začali projektovat vlastní briketovací technologii, v roce 2000 založili firmu Biomac a dnes vyrobí přes 130 tisíc tun slisované biomasy za rokZdeněk Černý se začal oboru výroby paliv z biomasy věnovat profesionálně od roku 1990, kdy spolu se svými kolegy viděl první dřevěnou briketu dovezenou ze Švédska. Okamžitě začali projektovat vlastní briketovací technologii, v roce 2000 založili firmu Biomac a dnes vyrobí přes 130 tisíc tun slisované biomasy za rok.
Dnes má firma dva programy. Tím prvním je projektování, dodávky a servis briketovacích a peletovacích technologií na výrobu normovaných ekologických paliv z jakékoliv biomasy. Jedná se o technologie, které mokrou a velmi objemnou dřevní biomasu na drtící lince rozdrtí, následně vysuší na požadovanou výhřevnost a poté slisují do malého objemu a ještě zabalí do prodejního balení. Od roku 1992 do současnosti kolektiv z BIOMACU postavil 32 výrobních zařízení, z nichž každé zaměstnává podle směnnosti 6-12 lidí a denně každý závod vyrobí až jeden kamion ekopaliva (cca. 24 tun). Výrobní kapacita všech strojů zn. BIOMAC pak přesahuje 130 000 tun slisované biomasy za rok.
Druhý program je vlastní výroba, nákup a následný prodej ekopaliv z biomasy vyráběných na technologii BIOMAC. Jsou to především dřevěné brikety a pelety, kůrové brikety, energetická štěpka, palivové krbové dříví a podpalovací třísky a nově i grilovací brikety a grilovací dřevěné uhlí. Původně měla všechna ekopaliva zůstat doma a nahradit sirnaté uhlí na českém venkově. Neekologická politika předchozích vlád podporující fosilní paliva donutila velmi brzy firmu exportovat 95 % české produkce do sousedních pro-ekologicky laděných zemí, kde mají paliva z biomasy letitou tradici. Normovanou kvalitou paliv, cílenou obchodní strategií se BIOMAC stává přímým dodavatelem rakouských, italských, německých, dánských a belgických obchodních marketů. Za tuto exportní činnost získává firma v roce 2006 třetí místo v „Exportní ceně DHL“ a stává se také „Nejúspěšnějším klientem Czech Trade 2006“. Kromě vlastní produkce vykupuje a prodává BIOMAC do zahraničí také výrobky dalších českých a slovenských výrobců paliv z biomasy.
Již polovina produkce zůstává na českém trhu. Dlouhodobým cílem firmy je návrat vyráběných ekopaliv na český trh s postupným nahrazováním sirnatého uhlí na našem venkově a stále se zdražujícího zemního plynu. Zavést vyrobená ekopaliva Biomac přímo až do domu našemu konečnému zákazníkovi tak, aby ne jenom šetřil své peníze, ale i životní prostředí kolem sebe.
Lisované dřevěné brikety a pelety se vyrábí z čisté biomasy a to z pilin, hoblin nebo oprané kůry. Jedná se o vedlejší produkt při opracovávání dřeva. Na rozdíl od klasických fosilních paliv, jejichž zásoby se neustále snižují a tím jejich cena roste. Dřevní hmota patří mezi obnovitelný zdroj paliva. Výhody využití ekopaliv je neoddiskutovatelné.
- šetrnost k životnímu prostředí,
- vysoká výhřevnost,
- nízký obsah popelovin,
- nízký obsah vody,
- nízké nároky na skladovací prostory,
- u pelet možnost automatizace procesu spalování,
- u pelet komfort srovnatelný s plynovým vytápěním,
- 1t slisovaných paliv se energií rovná 4m3 suchého dřeva.
Dva peletovací lisy v Borohrádku mají dohromady výkon 3,2 až 4,8 tuny pelet za hodinu, roční výrobní kapacita je 30 000 tun. [1]
Dřevěná paliva mají velký ekologický přínos pro naše životní prostředí. Neobsahují žádná pojiva ani síru, halogeny či těžké kovy. Při spalování dřeva se uvolňuje jen tolik oxidu uhlíku, kolik ho stromy spotřebují při svém růstu. To znamená, že se netvoří skleníkové plyny jako z fosilních paliv, které pak způsobují skleníkový efekt a následně živelné katastrofy nejen ve světě, ale už i u nás. Popel z dřevěných paliv rozhodně nepatří do popelnice. Takový popel obsahuje mimo jiné fosfor-P, draslík-K, vápník-Ca, hořčík-Mg, hydroxid draselný, kysličník křemičitý, kyselinu fosforečnou a důležité stopové prvky. Je to velmi vzácné minerální hnojivo pro vaši zahrádku nebo trávník.
Schéma briketovací technologie - příjem suroviny a úprava biomasy drcením a prosíváním, sušení biomasy, lisování biomasy, balení dřevěných briket.
BIOMAC s.r.o.
Sídlo společnosti: 78391 Uničov - Brníčko 1009
Datum vzniku: 17.7.2000[2]
Tel: +420 585 051 037
Prodejna Brníčko, obil: +420 733 577 905, e-mail: prodejna.unicov@biomac.cz
http://www.biomac.cz
Autor: AMSP ČR. Ing. Naděžda Petrů, Ph.D. Manažer marketingové komunikace pro projekt Rok rodinného podnikání 2018. Tel. 736 528 436. e-mail: petru@amsp.cz
[1] http://www.ceska-peleta.cz/komfortni-teplicko/misto-briket-biomac-vyrabi-pelety-v-mladejove-a-borohradku/
[2] Údaje byly ověřeny v databázi ekonomických subjektů ARES 22.4.2018