Největší výrobce vín v Čechách slaví úspěchy
Rodinný podnik České vinařství Chrámce uvadí vína na trh od roku 1994 a nyní je největším výrobcem vín z vlastních hroznů v oblasti Čechy. První vinici vysadil zakladatel vinařství Ivan Váňa v roce 1967 a pojmenoval ji Anna po své dceři, stejně jako první růžové víno vyrobené v Chrámcích. Nejen, že se vinařství rozšiřuje, ale slaví i výhry v soutěžích. Nejaktuálnější je zlatá medaile v soutěži růžových vín a klaretů Jarovín Rosé 2018.
Poctivá česká vína
z vlastních vinic
v Českém středohoří
České vinařství Chrámce, s. r. o. je rodinné vinařství obhospodařující integrovaným způsobem 75 ha průměrně pětatřicetiletých vinic v Chrámcích a v Mostě a je největších výrobcem vín z vlastních hroznů ve vinařské oblasti Čechy.
V roce 1969 vinař Ivan Váňa vysadil se spolupracovníky na bývalém Státním statku Most první nové vinice v Chrámcích, v 80. letech v Mostě na vrchu Špičák, na výsypce lomu Hrabák a v roce 2004 na vrchu Hněvín, kde se dodnes zachovaly středověké čedičové terasy. Tato vína uvádí firma na trh od roku 1994 pro židovské obce a ostatní milovníky košer vín z ČR i ze zahraničí. Roku 2010 byla založena tradice Dne otevřených dveří v Chrámcích poslední sobotu v květnu a říjnu se zde koná Burčáková slavnost. Vinařství zůstalo přes svou expanzi (nyní má 32 zaměstnanců) rodinným podnikem.[1]
Osobnost zakladatele - vinař Ing. Ivan Váňa
Ivan Váňa ač narozen v Praze pochází z rodiny sedláků z Pošumaví a z Táborska. Svůj vztah k zahradnictví, ovocnářství a později i vinařství získával prací na rodinné zahradě, cestováním a poznáváním zemědělské krajiny. Již jako čtrnáctiletý odešel v roce 1955 do Mělníka na Střední ovocnicko-vinařskou školu, na které studovali téměř všichni čeští vinaři. Ivan Váňa byl přirozeně manuálně šikovný a brzy si získal pověst zdatného pracovníka a ovocnáře. Po ukončení střední školy se vrátil do rodné Prahy, kde studoval v Suchdole na Vysoké škole zemědělské. Po vysoké škole pracoval jeden rok jako zemědělský inženýr v Jednotném zemědělské družstvě Vražkov. S rodinou bydlel ve vesnici Vražkov pod Řípem. Ve Vražkově se věnoval pěstování chmele. Při svých cestách z Vražkova přes Budyni n/O, Libochovice a Chrámce si nemohl nevšimnout ideálních podmínek pro pěstování ovocných dřevin.
Byl přijat na Státní statek Most, kde se v jednom ze středisek státního statku v Chrámcích rozvíjelo ovocnářství. S rodinou se přestěhoval do Mostu. Zpočátku měl na starosti rostlinnou a živočišnou výrobu. S výsadbou ovocných dřevin se začal specializovat na ovocnářství a po výsadbě první vinice Anny v roce 1967 také na vinařství. Vinice byla pojmenována po třetí dceři Anně, která se narodila v roce 1968. Jméno Anna bylo použito také pro první růžové víno vyrobené v Chrámcích a dnes se po Anně jmenuje vinárna U sv. Anny v Litvínově. Vinice vysazené v Chrámcích - Kateřina, Lucie, Anna, Vendula, Lenka a Klára se kromě Kateřiny, která byla vyklučena, dochovaly do dnešních dnů a jsou stále plodné. Chrámce představovaly pro Ivana období nadšení, velkého snažení, bádání a hledání. Na své spolupracovníky se často obracel slovy "ty jeden Divochu" a toto rčení se dostalo i do názvu prvního vína vyrobeného v Chrámcích - DIVOCH. Původní stolní víno vyrobené z bulharských hroznů se brzy stalo velmi populárním a dodnes se najdou pamětníci, kteří jej pili v restauraci Severka v Mostě. Po první úrodě bílých hroznů v Chrámcích se Divoch začal vyrábět z chrámeckých hroznů. Tradice Divocha se udržuje dodneška a víno se vyrábí z hroznů odrůd Müller Thrugau a Ryzlink rýnský pod označením Víno bílé Divoch.
Po roce 1975 již nebyly vhodné plochy pro výsadbu vinic v Chrámcích, a tak se pozornost vinaře obrátila k Mostu, kde byly historicky doloženy vinice již ve 12. st. Ivan Váňa viděl v okolí nově budovaného Mostu perspektivní polohy a dokázal přesvědčit své nadřízené v Mostě i na krajském úřadě v Ústí nad Labem o budoucnosti révy vinné na Mostecku. Váňův elán a nezdolné pracovní úsilí (pracoval až 12 hodin denně) bylo potřeba při výsadbě první mostecké vinice Sv. Vavřince na ploše 34 ha v letech 1976-1977. Po organizačních změnách na statku byl Ivan převeden na vedoucí místo mosteckých vinic. Tím však ztratil možnost osobní kontroly nad chrámeckými vinicemi a výrobou vína. Ve sklepě v Chrámcích jej nahradil jeho kolega vinař a kamarád (též absolvent mělnické zahradnické školy) Josef Lisý, který s ním budoval vinařství již od počátku. Výsadba vinice Sv. Vavřince byla velkým úspěchem, a protože Ivan Váňa byl vždy vizionářem a jeho vize se postupně naplňovaly, nelenil a hledal možnosti pro další výsadbu révy vinné v okolí Mostu. S pracovními úspěchy přišly radosti i rodinné, po třech dcerách Lucii, Kateřině a Anně se narodili synové František (1972) a Jan (1976).
V roce 1989 se Ivanu Váňovi splnil dávný sen - stát se svobodným občanem svobodného státu a moci svobodně podnikat. Začátky nebyly jednoduché, měl vinici o rozloze 0,5 ha na Širokém vrchu, pronajatý sklep a jednoduché zařízení na zpracování hroznů. Velkou příležitostí pro rozvoj vlastního podniku přinesla velká privatizace Státního statku Most v roce 1991. Jako jediný podal privatizační projekt na vinice a sklepní hospodářství. Málokdo věřil, že by mohl jako samostatný vinař uspět. Vznikla firma Ing. Ivan Váňa - České vinařství Chrámce. Od začátku prosazoval české víno z českých hroznů. Dnes už jen s úsměvem vzpomíná na první roky vlastního podnikání bez jakýchkoliv dotací a pomoci zvenčí (za dob státního hospodaření byly dotace v zemědělství běžné a kryly až 70 % výrobních nákladů), na první zpracování hroznů, na splácení ohromných úvěrů i na boj s podvodníky. V roce 2001 převedl Ivan Váňa firmu na své děti a vznikla společnost České vinařství Chrámce s.r.o. V letech 2006-2007 se podařilo vysadit vinici Hněvín, a tím přiblížit révu vinnou přímo obyvatelům města Mostu.
Nejaktuálnější úspěch? Víno Cuvée České středohoří košer 2013 získalo na soutěži růžových vína a klaretů Jarovín Rosé 2018 ZLATOU MEDAILI.
Ivan Váňa se i dnes stará o "svoje" vinice, obchází Špičák, výsypky i Hněvín, vidí nekonečné řádky, keře obsypané zralými hrozny, ochutnává mladé víno a svůj oblíbený Ryzlink rýnský z Hněvína a doufá, že vinice na Mostecku budou navždy okrasou krajiny a kulturním dědictvím.[2] Dokázal světu, že uprostřed průmyslu se může dařit vínu jako na Moravě. Vinař Ivan Váňa je nositelem Ceny města Mostu. Co nejvíc nesnáší a v čem si libuje? „Nesnáším lenost a lež, libuji si v práci a slušnosti“. V co věří a čemu nevěří? „Věřím ve slušnost a lidskost. Nevěřím v násilí a debilitu“.[3]
Slovo vinaře
Vážení přátelé a milovníci vína,
uplynulá léta prokázala, že vinařství na Mostecku má své opodstatnění. Réva vinná nejlépe ze všech rostlin využije zdejší jižní svahy. Vinice na Mostecku jsou okrasou krajiny a opět patří k městu. V našich vínech můžete poznat kus poctivé práce a vinařského srdce. Naší zatím poslední prací pro město Most a jeho krajinu je obnovení vinic v tradičních polohách na Širokém vrchu a Hněvíně, kde jsou zachovalé čedičové terasy ze středověku.
Obnovit mostecké vinařství nebylo jednoduché. Připijme proto na jeho budoucnost. Na zdraví a ať vám mostecká vína stále chutnají.
Vinař Ing. Ivan Váňa
České vinařství Chrámce s.r.o.
Sídlo firmy: Skršín, Chrámce 32
Datum vzniku: 31.5.2001[4]
Tel.: +420 603 383 846
E-mail: info@ceske-vinarstvi.cz
Podniková prodejna v Mostě - vinárna U Divocha
Prodejní doba:
Pondělí - sobota: 10.00 - 18.00 hod.
Adresa: Budovatelů 3072/128, bl. 382, 434 01 Most
tel.: +420 603 820 535
Autor: AMSP ČR. Ing. Naděžda Petrů, Ph.D. Manažer marketingové komunikace pro projekt Rok rodinného podnikání 2018. Tel. 736 528 436. e-mail: petru@amsp.cz.
[1] Internetová stránka: https://www.wineofczechrepublic.cz/cesty-za-vinem/vinari/34-ceske-vinarstvi-chramce-s-r-o.html (stav 13.března 2018)
[2] http://www.ceske-vinarstvi.cz/cz/o-vinarstvi/vinar-ivan-vana/
[3] https://mostecky.denik.cz/zpravy_region/z-mostu-udelal-vinarskou-oblast-vizionar-ivan-vana-slavi-75-narozeniny-20161125.html
[4] Údaje byly ověřeny v databázi ekonomických subjektů ARES 20.5.2018