Prosincový Kulatý stůl rodinných firem - nosná myšlenka: „Bez písemného plánu je předání firmy jako běh minovým polem“
Dne 5.12. se konalo již tradiční prosincové setkání majitelů a nástupníků rodinných firem. Účastnili se jej výherci soutěžě Equa Bank Rodinná firma roku. Ve velmi otevřené diskusi se neformálně probírala témata, která souvisí s průběhem nástupnictví, s dalším nasměrováním a s rozvojem firem již řízených či předaných nastupující generaci. Zakladatelé i nástupníci hledali odpověď na otázku, co by rozhodně ve svém byznysu neměnili a všem doporučili, zda se – hodnoceno zpětně s určitým časovým odstupem - dopustili nějakých „přešlapů“ a jak se jim dalo vyhnout. Jednoznačný závěr zní - otevřená komunikace. V rodině i v podnikání nesmí být žádné „tabu“, okolo kterého se chodí jak okolo „horké kaše“. Čím déle se totiž problém neřeší, tím větších rozměrů v průběhu času nabývá. Vyhýbání se konfliktům z krátkodobého hlediska sice zlepšuje atmosféru (tj. vytváří vztahy relativně harmonické), ale současně vytváří dlouhodobější dilemata, narůstající pocity nespravedlnosti, nespokojenosti, skrytého nesouhlasu, zášti či závisti. Obrovskou roli hraje schopnost zakladatele rozlišovat mezi pojmem rovnocennost a spravedlnost. V rodině ke svým dětem přistupujeme na základě rovnocennosti (dárky k vánocům mají stejnou hodnotu, atd.). V podnikání se však jedná o spravedlnost – schopnost motivovat, odměňovat, ustanovovat do funkcí na základě reálných schopností, reálného pracovního zapojení a hlavně reálných výsledků – což je velmi těžké a náročné pro všechny rodinné příslušníky.
Doporučení, která zazněla?
- Rozhodně vést děti k lásce, morálce, etice a pokoře nejen mezi blízkými, ale mezi lidmi obecně a také lásce k firmě, tak, aby měly dostatečný prostor se samy rozhodnout, zda chtějí ve firmě pracovat a na jakém postu. Rodina a soudržnost je nadřazena podnikání…
- Co bych neměnil? Jsem rád, že jsme vždy táhli za jeden provaz. Za úspěchem naší společnosti stojí věrnost, soudržnost, dobré vztahy se zaměstnanci, seriózní přístup ke klientům, nabídka špičkových služeb v naší branži, inovace...
- Důležité je na sobě pracovat, odborně se vzdělávat, neobjevovat metodou pokus omyl již objevené, inspirovat se u těch úspěšných…
- Je důležité obklopit se lidmi, kteří jsou na stejné vlně, věří ve vlastní myšlenky, nevzdávají se při prvním neúspěchu, jdou s dobou a neusnou na vavřínech...
- Převzít rodinnou firmu je obrovská příležitost, zároveň ale také obrovská odpovědnost – za majetek, za zaměstnance, za další rozvoj…
- Neexistuje jediný recept na úspěch. Úspěchu lze dosáhnout každodenní „mravenčí prací“ ve všech oblastech: znalost v oboru, zkušenosti, nadstandardní kvalita, uspokojování potřeb i těch nejnáročnějších zákazníků, spolehlivý servis, vstřícná a včasná komunikace, tradice, vlastní know-how, hrdost na to, že jsme něco dokázali…
Jaké nepsané zákony by měly být v rodinném podnikání respektovány?:
1. ZÁKON O SOUNÁLEŽITOSTI - Každý, kdo byl nebo je součástí systému, má právo na své místo v něm.
2. ZÁKON O PŘEDNOSTI V SYSTÉMU - Starší člen má přednost.
3. ZÁKON O VYROVNANÉM PŘÍJÍMÁNÍ A DÁVÁNÍ - Cokoliv, čím přispívám ke zdaru celku, musí být vyvážené něčím, čím celek přispívá mně.
Život je změna, změna je nutná a potřebná. Změna musí přijít od mladých – musí ji chtít a musí mít prostor k tomu, ji realizovat. Starší generace v roli mentorů ji musí respektovat, podněcovat a věřit tomu, že povede k dalšímu dlouhodobému úspěchu rodinného businessu.