Ve FORM design budují dlouhodobé vztahy
Podnikání rodiny Bartákových stojí na mnohaletých zkušenostech, spolupráci s předními výtvarníky, atmosféře profesionality a apelu na budování dlouhodobých vztahů.
Nábytek ve skvělé formě. O jakém nábytku je řeč? O atypických interiérech pro domácnost i veřejné/komerční prostory. Čím jsou výjimečné? Kvalitním řemeslem, profesionálním technologickým vybavením, kombinací dřeva s kovem, sklem i kamenem, kůží, s Corianem a dalšími trendovými materiály. Samozřejmostí jsou mnohaleté zkušenosti z realizací designérských soudobých i stylových interiérů, spolupráce s předními výtvarníky, atmosféra profesionality, vstřícnosti, ochoty, apel na budování dlouhodobých vztahů, která doprovází podnikání rodiny Bartákových.
Historie dnes akciové společnosti FORM, a.s. – příběh psaný zakladatelem:
Úplně na začátku bylo na jaře 1990 rozhodnutí Ing. Josefa Bartáka odejít z funkce vedoucího projekce tehdy uznávaného výrobce interiérů a nábytku Dřevovýroby Ostrava na tak zvanou „volnou nohu“ jako architekt interiérista. Netrvalo dlouho a navázal realizační spolupráci s truhláři a zámečníky v regionu, kteří v době rozpadu firem o spolupráci stáli. Přidávali se další a jako výrobní místo se našla truhlářská dílna JZD. Se dvěma společníky a později ještě s dalším spolupracovníkem z předchozího zaměstnání spolu založili firmu FORM, spol. s r.o.. Podařilo se dílnu převzít do pronájmu, později ji odkoupit. Destrukce dřívějších firem pokračovala, zájemců o práci přibývalo. Našla se i druhá dílna pro výrobu kolekce židlí, křesílek a barových sedaček. Skoro ve stejnou dobu přibyla dílna pro čalounickou výrobu a výrobu zámečnickou. S výjimkou první vše v pronajatých prostorách s velkými nájmy. To vedlo k osamostatnění zámečnického provozu a k hledání objektu, který by bylo možno odkoupit a adaptovat.
Bez našetřených peněz to bylo odvážné rozhodnutí. Nicméně nájmy byly drtivé a muselo se počítat s rizikem požadavků vlastníků prostor na vyklízení a přestěhování. To vše už se zkušeností z první velké zakázky pro Agrobanku, kdy bylo nutno vynaložit velké úsilí, aby provedená práce byla zaplacena. Zkušenost s Agrobankou nebyla ojedinělá, případ následovaly další a dlužníků přibývalo. Pohromou byla insolvence ostravské Báňské hutní a stavební, která zůstala dlužná více jak 4,3 milionu Kč. Vzniklá situace byla o to těžší, že přibližně ve stejnou dobu došlo k podpisu kupní smlouvy na vybrané objekty bývalého statku pro sídlo firmy. Bylo to v době Klausových balíčků a jen tak tak se podařilo s velkým zpožděním získat úvěr. Nutno vzpomenout vstřícnost restituentky, od které se nemovitosti postupně kupovaly. Paralelně probíhal proces etablování různých podnikatelských subjektů, které dokázaly likvidovat konkurenci po dobu dalších 15 až 20 let jen díky svým privilegovaným vazbám a politické korupci napříč stranami. I skutečnost rozdělení státu se podepsala ztrátou kontaktů a zakázek. Je s podivem, že firma vůbec přežila, její finanční situace se dále zhoršovala. Jeden ze tří společníků využil situace, přivlastnil si know-how vyvinuté řady, tehdy zcela mimořádně úspěšných modelů sedacího nábytku, a osamostatnil se. Dlouho nevydržel a firma FORM díky nedotaženým právním vztahům za něj doplácela nesplacený leasing za stroje koupené ještě ve společné firmě.
Východiskem z takřka neřešitelné situace byl kapitálový vstup německé sestřenice Ing. Bartáka. Bylo možno započít i s rekonstrukcí koupených nemovitostí. Ta byla ukončena roku 2000. Přesto, že bylo možné soustředit všechny aktivity do nových prostor, ke zlepšení finanční situace bylo daleko. Přetrvávaly vnější příčiny stejně jako i chyby obou českých společníků. Dramatický vliv mělo zavádění CNC center, na které firma neměla dostatek financí. Při své velikosti ztrácela konkurenční schopnost, ač dovedností i kvalitou stále byla nad průměrem. Nastřádané dluhy vyvrcholily v rázné opatřen. Roku 2005 vstoupili do firmy dva synové Ing. Bartáka. Jeho rodina se rozhodla vložit peníze za prodej rodinné nemovitost i finanční prostředky firmy synů. Tak se FORM stal podnikem rodinným. Vedení se ujal syn Ing. Aleš Barták. Syn Daniel pracoval jen částečně, tou dobou studoval design v Brně. Byly splaceny dluhy na sociálním a zdravotním pojištění, zaplatila se velká část dalších závazků. Finanční restrukturalizace umožnila vyřídit úvěr. Situace se normalizovala, postupně byly dokoupeny a adaptovány zbývající zchátralé budovy statku. S podporou z Bruselu byla přistavěna strojní dílna a pořízeny první CNC stroje. Následovala adaptace budovy bývalého „prasečáku“ pro skladové účely a pro technologii lamelování vysokofrekvenčním ohřevem. Poslední zchátralý objekt byl zrekonstruován pro rozšíření kovovýroby a firemní výstavní síň. Byly pořízeny další stroje i pětiosé CNC a CNC ohýbačka pro kovovýrobu. Investice do technologie firmu citelně zatížily úvěrem. Přes technologický pokrok i pokrok v sortimentu se firma dostala před zásadní reorganizační krok a nezbytnou větší specializací. Adekvátně se nevydařil záměr s exportem. Vyhlédnutý partner s exkluzivitou pro Německo byl zklamáním. Nadále zůstávají menší, ale spolehliví odběratelé, pro které firma hledá, vyvíjí a navrhuje řešení šitá na míru jejich potřebám, přáním a očekáváním. Díky tomu zůstává na špičce designových trendů, což platí především u sedacího a kancelářského nábytku.
MLADÁ GENERACE A VÝHLED DO BUDOUCNOSTI
Dnes stoprocentně rodinná firma zahrnuje majetkovou účast širšího příbuzenstva. Sídlí v zadaptovaném areálu, má odpovídající technologické vybavení, designérský a technický vývoj i stabilizovaný kádr zaměstnanců. Vedení spočívá na bedrech syna zakladatele Ing. Aleši Bartákovi, který se zároveň věnuje i vývoji nových produktů. Syn Daniel je kompetentní v oblasti atypických interiérů a v technickém vývoji. Zakladatel firmy nadále pracuje jako architekt interiérista a spolu se syny participuje na strategických rozhodnutích - jak dál.
Zkušenost a názor zakladatele? Z uvedeného výčtu překážek, které musely být zdolány, je patrné, že intuitivní řízení firmy, mnohdy bez odborných znalostí ekonomických věd, které jde tak trochu bokem vedle vábení vývojem a projektováním, není šťastné. Na druhou stranu ale bylo zdrojem velké specifičnosti a originality. Možná i proto se v minulosti vše komplikovalo, ale díky semknutosti rodiny také snadněji překonávalo. Tedy jinými slovy a zpětným pohledem – právní a finanční rozhodnutí je vhodné přenechat profesionálům – i byť nejsou z řad rodiny.
Na co jsou Bartákovi hrdí? Vyráběným sortimentem i profesní skladbou firma prokazuje vysoký potenciál. S nesrovnatelně omezenějšími prostředky než konkurence a velké nábytkářské kolosy posunuli celou produkci do polohy značkového zboží a jsou srovnatelní se špičkami v oboru. V minulosti došlo k několika chybným manažerským rozhodnutím, dnes je však nutno hledět do budoucna.
Na co se „mladí“ zaměří? Je zapotřebí diverzifikovat produktové portfolio - vedle atypické výroby zredukovat šíři asi 100 vyráběných modelů a ty dále vyráběné precizovat. Je nutné mít dvě cenové kategorie, exkluzivní a standardní. Výrobu standardních modelů nerealizovat principem všechno vlastními silami. Budou hledat nové partnerské vztahy, zaměří se na expanzi na zahraniční trhy. Zásadní rozvojové strategie je vhodné konzultovat s profesionály.
Zdolat náročné a ambiciózní cíle jistě pomůže dostatek energie, odhodlání ke změnám, kterého je u Bartáků dost a dost. Nehodlají složit ruce do klína, zahořknout nad stále přetrvávající nevymahatelnosti práva. Přes všechny nešvary doby, kterým musí malé podniky čelit (např. byrokratické prostředí, překážky legislativního charakteru, administrativní náročnost, složitý systém čerpání podpor či získání finančních prostředků na další rozvoj, atd.) jsou odhodláni firmu dále rozvíjet tak, aby ji bylo možno za cca 20 let předat další generaci.
Ing. Josef Barták
FORM, spol. s r.o., Poručíka Hoši 512/2A, 747 11 Kozmice, Česká republika
IČ: 43964532, DIČ: CZ43964532
mob. : +420 777 761 001, tel. : +420 595 032 419
e-mail: obchodni@formdesign.cz
web: www.formdesign.cz
web: www.forminteriery.cz
web: www.stohovatelnezidle.cz